Få hjælp som virksomhed:

  • Hvordan man bliver godkendt som praktikvirksomhed
  • Valg af uddannelsesaftale
  • Vejledning om voksenlærlinge
  • Hvordan man opretter uddannelsesaftaler
  • Hvordan man finder den rette elev
  • tilskudsordninger, regler og administration
  • Eller andet I er i tvivl om 

Få hjælp som elev:
Skolens virksomhedskonsulenter arbejder for, at du som elev nemmere kan finde en læreplads, og hjælper dig med gode råd, rådgivning og vejledning.

Vi hjælper og vejleder virksomheder og skolens elever

Virksomhedskonsulenter 

Ejgil Andresen
Uddannelser: 
Odense: Bygningsmaler, murer, anlægsstruktør, bygningsstruktør, brolægger, sikkerhedsvagt og ejendomsservicetekniker.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 3052 5283
eja@sde.dk

 

Bendt Haladyn
Uddannelser: 
Odense: Lager og terminal og vejgodstransport.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 2159 3150
beha@sde.dk  

 

John Kromann
Uddannelser:
Odense: Automatiktekniker, industritekniker, smed, VVS-energi og værktøjsuddannelsen.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 2130 4429
jokr@sde.dk   

 

Louise Øksenhøj Sørensen
Uddannelser:
Odense: Tømrer og teknisk designer, tværgående indsatser med lærepladser, praktikpladstilsagn m.v.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 21816352
loes@sde.dk

Michael Eskamp Witek
Uddannelser:
Odense: Personvognsmekaniker 

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 2026 9932
mew@sde.dk

Flemming Ærø
Uddannelser: 
Odense: Kosmetiker, frisør, tandklinikassistent, serviceassistent og hospitalsteknisk assistent.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 2134 6172
fae@sde.dk

 



Kristina Pedersen
Uddannelser: 
Odense: Elektriker

Petersmindevej 1F, Odense C.
Tlf. 2270 1305
kri@sde.dk 

 


Morten Caspersen
Uddannelser:
Vejle: Lastvogns- og personvognsmekaniker. 
Grindsted: Alle uddannelser.

Boulevarden 36, Vejle
Tlf. 3046 7720
mca@sde.dk  

 

Susanne Jepsen
Uddannelser:
Vejle: Datatekniker, it-supporter

Boulevarden 36, Vejle
Tlf. 5139 6618
suj@sde.dk

 

Tina Crafack
Uddannelser:
Vejle: Automatiktekniker, maskinsnedker, snedker, smed, murer, bygningsmaler og tømrer.

Boulevarden 36, Vejle
Tlf. 2130 4428
tsc@sde.dk

 

Armela Midzic
Uddannelser:
Vejle: Bager/konditor, ernæringsassistent, gastronom, gourmetslagter, serviceassistent, elektriker og industritekniker

Boulevarden 36, Vejle
Tlf. 2916 6749
ak@sde.dk   

 

Per Hoff Rasmussen
Uddannelser:
Odense: Datatekniker og It-supporter.

Petersmindevej 1F. Odense C
Tlf. 4073 6562
phr@sde.dk

 



Susanne Bach Andersen
Uddannelser: 
Odense: Mediegrafiker

Petersmindevej 1F, Odense C, Odense
Tlf. 6312 6613
sban@sde.dk

Supportkonsulenter 



Kristina Pedersen
Uddannelser: 
Odense: Elektriker, lager og terminal og teknisk designer.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 2270 1305
kri@sde.dk 



Susanne Bach Andersen
Uddannelser: 
Odense: Automatiktekniker, industritekniker, smed, værktøjsuddannelsen og mediegrafiker.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 6312 6613
sban@sde.dk

Cecilie Juul Jensen
Uddannelser:
Odense: Lastvognsmekaniker, personvognsmekaniker.
Vejle: Automatiktekniker, maskinsnedker, snedker, smed, tømrer, lastvognsmekaniker, personvognsmekaniker, murer og bygningsmaler. 

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 6312 6735
cjje@sde.dk

Laila Hadaydeh (på barsel)
Uddannelser:
Odense: Frisør, kosmetiker, hospitalsteknisk assistent, serviceassistent, tandklinikassistent, it-supporter, datatekniker, VVS-energi.
Vejle: Datatekniker, it-supporter, serviceassistent, elektriker. 

Tlf. 63126713
laha@sde.dk

Dorthe Utoft 
Uddannelser:
Vejle: Bager/konditor, ernæringsassistent, gastronom, gourmetslageter og industritekniker.
Odense: tømrer, murer, bygningsmaler, anlægsstruktør/brolægger/bygningsstruktør, ejendomsservicetekniker og sikkerhedsvagt.

Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf. 63126739
dout@sde.dk

Ledelse

Praktikcenterleder

Anette Bak Frederiksen
Petersmindevej 1F, Odense C
Tlf.: 2974 0940
abfr@sde.dk