5 hurtige til Philip: Derfor elsker jeg at være lastvognsmekaniker
Her får du 5 hurtige med Philip – en elev, der elsker udfordringer og ikke er bange for at spørge, når noget skal læres:
Hvorfor vil du være lastvognsmekaniker?
Philip - Jeg har altid syntes, biler og motorer var spændende. Jeg startede egentlig som personvognsmekaniker, men da jeg kom i praktik som lastvognsmekaniker, kunne jeg mærke, at det var noget helt andet.
Alt er større – og sjovere. Ingen lastvogne er ens, og der er mange forskellige opbygninger. Det gør arbejdet varieret, og det passer virkelig godt til mig.
Hvornår er du mest stolt af dit fag?
Philip - Når jeg selv har fundet fejlen og løst den. Det er fedt at vide, at min viden og erfaring faktisk gør en forskel – både for bilen og for kunden. Når noget virker igen, og man ved, at man selv har knækket koden.
Kan alle blive lastvognsmekaniker?
Philip - Ja. Alle kan starte. Jeg vidste ikke ret meget om motorer til at begynde med – jeg syntes bare, det lød spændende.
Hvis du har interessen og er villig til at lære, så kan du komme langt. Du behøver ikke at være vokset op med det.
Hvad vil du sige til en, der overvejer at blive lastvognsmekaniker?
Philip - Du skal være klar på at tage ansvar og samarbejde. En lastvogn kommer ind med en motorfejl, og så skal du selv finde ud af, hvad problemet er.
Det er ikke ’her, gør det her’-opgaver. Du skal tænke selv, samle erfaring og bruge din viden. Det kan tage tid, men hele processen er det fedeste.
Hvad glæder du dig mest til ved DM i Skills?
Philip - Det hele, faktisk. Både det fede og det nervepirrende. Det er stort at skulle konkurrere, og jeg kan godt være i tvivl om niveauet. Men bare det at være udtaget er et kæmpe skulderklap.
Jeg går selvfølgelig efter at vinde – jeg er konkurrencemenneske – men mest af alt glæder jeg mig til at blive udfordret og vise, hvad mit fag kan.
Synes du at lastvognsmekanikeruddannelsen lyder interessant?
Tryk på linket i højresiden og gå på opdagelse i uddannelsen.
Seneste nyheder
-
5 hurtige til Philip: Derfor elsker jeg at være lastvognsmekanikerI dag
-
5 hurtige til Alberte og Maria: Vi sætter det sidste finish08-04-2026
-
5 hurtige til Clara og Katrine: Det handler om at hjælpe andre med vores fag!30-03-2026
-
5 hurtige til Mads: Kombinationen af maskiner og træ er fantastisk26-03-2026
-
Syddansk Erhvervsskole styrker trivsel, faglighed og innovation med markant økonomisk indsprøjtning26-03-2026